Великі соціальні конфлікти багатошарові, мають кілька факторів, а медіа — один з них — конфліктолог

Громадське радіо продовжує цикл передач «Відверто про війну». Ми говоримо про медійників у зонах конфліктів і те, як війна змінює світосприйняття.

У третьому випуску програми ми говоритимемо про розуміння конфліктів та про те, чому важко досягти примирення.

Наші співрозмовники:

– журналіст із Криму, голова громадської організації «Демократичні та громадські  ініціативи» Юрій Шамков;

– кандидат психологічних наук, конфліктолог Ірина Брунова-Каліcецька;

– координатор напрямку неформальної освіти Української Гельсінської спілки Максим Єлігулашвілі;

–  колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні, журналіст Бачо Карчівала;

Журналіст Юрій Шамков все життя прожив в Криму, у журналістиці — з 1994 року. Коли почалася окупація, переїхав до Києва. У столиці робив програми про життя у Криму, про те, як відбувалася окупація, та про життя переселенців. Згадуючи тенденції, які були у журналістиці до 2014 року на півострові, говорить: багато колег орієнтувалися на Росію. Зокрема, у манері подавати інформацію.

Юрій розповідає, якою гнучкою у деяких ЗМІ була редакційна політика. Але це, звичайно ж, приймали не всі співробітники.

«Знаю, про одну кримську редакцію, що прийшов директор і сказав: так, тепер ми добре говорив про цього, а про ось цього ми говоримо погано. Редакція застигла, більша частина пішла, але хтось залишився», — згадує журналіст.

Для того, щоб правильно писати про конфлікти, потрібно зрозуміти їхнє походження, говорить конфліктолог Ірина Брунова-Калісецька. Вона підкреслює: не можна прожити життя без жодного конфлікту.

«Конфлікт — це нормальна складова життя. Вона відбувається завжди. Неможливо прожити життя жодного разу не конфліктуючи. Так само і в суспільстві. Є ті чи інші інтереси, час від часу вони протирічать один одному. І в той чи інший спосіб це протиріччя розв’язується.

Якщо довго не розв’язувати, ігнорувати – може бути вибух. Зокрема таким природним вибухом був Майдан, коли люди не хотіли терпіти те, що відбувалося за часів Януковича», — говорить конфліктолог.

Сьогодні на тренінгах журналісти намагаються визначити, як залишитися нейтральним, висвітлюючи те чи інше питання.

«Я б не зводив все до Криму чи Донбасу, якщо ми говоримо про нейтральність. Це не тільки місцеві конфлікти, а й ціннісні конфлікти. У кожного є своє бачення до тієї чи іншої групи, у кожного є своя картинка світу і тоді питання: як про це писати, вибудовувати не пусту нейтральну мову, а знайти ті слова, які доносять точку зору, є зрозумілими, є емоційними, але водночас не переходять ту межу, яка зачіпає, яка запускає нову лінію конфлікту», — зазначає координатор напрямку неформальної освіти Української Гельсінської спілки Максим Єлігулашвілі.

Вже традиційно звертаємося до досвіду інших країн. Цього разу це Грузія. Колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні, журналіст Бачо Корчівала говорить: через багато років риторика грузинських журналістів у висвітленні того, що відбувається в Абхазії, змінилася. А у абхазців — ні. І цьому є пояснення, говорить Бачо Корчілава.

«Можу сказати одне: з грузинської сторони ненависті менше, з того боку ненависті більше. Воно й зрозуміло: Грузія зробила великі ривки в економіці, політиці, а Абхазія — такий «цвинтар надій», тому вони вважають, що винні грузини. Зараз в Грузії запустилася програма і люди, які живуть в Абхазії, Цхінвальському регіоні, так званої Південної Осетії і хворіють, можуть отримати на підконтрольній території безкоштовне лікування. У Грузії медицина набагато сильніша, ніж в цих двох регіонах, і навіть сильніше, ніж у Росії. Вони приїжджають лікуватися, і ось там же обговорюють, зрадники чи ні їхні співгромадяни, тому що вони поїхали до грузинів лікуватися. Це ось ті моменти ненависті. Їх медіа не обговорюють, що вони лузери в медицині, що не добудували, не доробили. А коли людина на межі смерті, вона поїде туди, де її врятують. Це, щоб розуміти риторику, яка різниця у мисленні, щоб розуміти, що одні намагаються йти вперед, а інші — васали російські і Росія не дає їм розвиватися», — говорить Бачо Корчілава.

Слухайте повну розмову в доданому звуковому файлі

«Здійснено у рамках проекту «Зміцнення ролі ЗМІ в розбудові миру в Україні», який виконує ГО «Демократичні та громадські ініціативи» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні».

«Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government».

Напишіть відгук